Menu

ZANZIBAR info a výlety

INFO O ZANZIBARU A VÝLETY

Zanzibar je nazýván „Ostrov koření“.

Ale není to jen koření, co tato „Perla Indického Oceánu“ může nabídnout.

Ostrov je plný tropických hájů plných kokosových palem, políček, kde místní zemědělci pěstují rýži, nekonečných pláží s bílým pískem a průzračnou vodou.

A je rozhodně plný vůní a všudypřítomného volání „JUMBO“ (ahoj) a „HAKUNA MATATA“ (není problém) a pro nás cizince „MZUNGU“ (je to v podstatě označení pro bělocha, ale historie tohoto výrazu je mnohem boahtší).

 

Čekejte Afriku. Nečekejte čistotu, pořádek, civilizovanost a vzdělanost. Berte je tak, jací jsou, nesuďte je a prostě si užívejte jiný svět. Když budete projíždět vnitrozemím, uvidíte chýše splácané z korálového kamení, hlíny a palmových listů, spoustu kouře z rozdělaných ohňů, které jsou všude náhradou kuchyňského sporáku, cyklisty a spousty chodců podél silnic (jezdí se zde vlevo).

Ostrov hýří barvami. Byť je zde z 95% muslimské náboženství, ženy chodí oblečené do pestrobarevných dlouhých šatů, někdy trochu špinavé a navábně vonící, ale to tak nějak můžete čekat, když je pračka jen slovo a většina lidí pere v ruce u studny. Respektujte to, do jaké země jedete. Na významná místa se náležitě oblečte – ženy by měly mít zahalená ramena a nohy (to platí i v místních vesnicích). Pokud nejdete do mešity nebo nejedete přímo do Stone Townu není to podmínkou, ale budete uštědřeni nepříjemných pohledů a někdy i narážek. Místní jsou ale jinak fajn, snaží se pomoct, jsou přítelští. Jen za tím přátelstvím zase nehledejte nic velkého, většinou turisty vidí jako zdroj peněz, tak se podle toho snaží náležitě chovat.

A smlouvejte. Je to taková hra a všichni jsou na to zvyklí. Smlouvejte o ceně ovoce, o ceně taxi a pronájmu auta, o ceně jídla a dárků, nebojte se, pokud pro vám bude cena zdát vysoká, zkuste to. Platí se zde tanzánským šilinkem (TSH), přepočet je zhruba 1eur/1$ = 2000-2500 TSH (záleží jak velké množství měníte), 1000 TSH = 10,-Kč. Rozhodně doporučujeme vzít si s sebou dostatek hotovosti, ideálně v dolarech, bankomat je jen ve Stone Townu a dostanete šiliky. Peníze je pak lepší rozměnit ve směnárně než na letišti, protože většinou je tam lepší kurz. Směnárnu poznáte jednoduše, je to barevný obchod/budka se spoustou nápisů místních operátorů (TIGO, HALOTEL, ZANTEL, AIRTEL…) a s velkým nápisem TIGO PESA. Tady měňte. Platit kartou se dá většinou jen v hotelech nebo u větších provozovatelů.

Co se týká jídla, tak se nemusíte bát jíst na ulici, ale vždy se snažte vybrat čistě vyhlížející prodejce a stánek. Jídlo je tu fajn, kořeněné, nezvykle chutnající, ale ve většině případů čerstvé. Často najdete ve vesnicích jednoduché jídelny, kde se přes obědy a večeře najíte levně. Rýže s rybou, s hovězím, chobotnicová polévka, zanzibarská pizza, grilované mořské plody, a co je nejvíc, úžasné čerstvé ovoce. Tak úžasné, že banán už pro vás bude doma nepoživatelný a manga budete mít plnou váhovou rezervu v kufru. Ananas tak sladký, že je to nejlepší zákusek. Ostrov nabízí spoustu dalšího tropického ovoce, nebojte se zkoušet, je to naprostá lahoda. A zase smlouvejte

Doprava, to je epizoda sama pro sebe. Jak už jsem psala výše, jezdí se tady vlevo. Je tu chaos, spoustu chodců, cyklistů a motorek a šílení řidiči místní dopravy s názvem DALA DALA. Je to takový čínský náklaďák se střechou nebo starší autobus, kterým se za pár šilinků můžete přepravovat po ostrově. Mají poměrně dobře pokrytou celou síť cest, takže vám neuteče žádné turistické místo ani zapadlá vesnice. Dala Dala má zastávky, ale zastavuje i chodcům podél cest (čti – jakmile to vypadá, že by se mohlo jednat o cestujícího, zastavuje). Silný zážitek začíná v okamžiku, kdy už vám na klíně sedí několik žen, ulička neexistuje a objeví se sedadla, která jste ani netušili, že tam jsou. V tuto chvíli Dala Dala nabírá rychlost a řítí se ostrovem k další zastávce. A vážně řítí. Není to úplně bezpečný způsob přepravy, ale pokud chcete ušetřit za taxi nebo mít prostě jen silný zážitek, tak to zkuste. Pokud pro vás takovýto adrenalin není, využijte taxi, je jich všude spoustu, a opět smlouvejte. Další možnost je půjčit si auto nebo skůtr. u této varianty je důležité několik věcí – mezinárodní řidičák a obezřetnost. Na základě mezinárodního řidičského průkazu vám majitel půjčovny nechá vystavit lokální průkaz, který musíte mít stále u sebe spolu s MŘP. Určitě okoukněte technický stav dopravního prostředu a pojištění. Cestou totiž s největší pravděpodobností potkáte místní policii, která se někdy snaží najít i ten nejmenší problém, abyste platili pokutu. Takže snažte se být slušní, ale zároveň se nedejte.

V neposlední řadě, MASAJOVÉ. Vysocí, černí, štíhlí, ruce a nohy plné náramků z korálků, přes den ovázáni barevným šátkem, u pasu paličku na hyeny, nůž a v ruce typický klacek/hůlku (já si vždycky dělala legraci, že jí mají proto, aby se měli o co opírat). V noci je můžete potkat moderně oblečené a poznáte je jen podle náramků. A úplně bych zapomněla, typických napletených vlasů. Masajové jsou fajn, někdy trochu otravní, ale rádi si povídají (samozřejmě také proto, aby vás pak nalákali do jejich shopů, které se pyšní názvy jako EDEKA, TESCO, IKEA) a rádi se s vámi podělí, když mají peníze koupí vám i drink. Určitě si všimnete určité nevraživosti mezi místními Zanzibarci a Masaji. Nemají se v lásce, Masajové jim prý berou obchody. Zda je to pravda si udělejte obrázek sami. Masajové rozhodně patří ke koloritu ostrova a je určitě zajímavé si poslechnout, jak vypráví o svých civilních životech v Tanzánii. Tam mají většinou své stádo několika krav a rodiny, kvůli kterým více méně jsou na Zanzibaru. Aby vidělali peníze, které jim pak můžou poslat. Masajové mají pro mnoho turistek určitou jiskru a nejedna evropanka má s Masajem dítě. Nebo jsou jen milenci, kterým znuděné paničky posílají peníze na přilepšenou. Tak to je, nic víc v tom nehledejte. Pokud se na toto téma chcete dozvědět víc, pusťte si film Bílá Masajka – je to přesné.

Zanzibarce uvidíte často ráno na loďkách, jak vyráží na rybolov, ženy za odlivu opečovávající políčka s mořskou řasou, děti sbírající palmové listy na zatápění nebo plastové lahvičky na jejich úžasný džus. Život je tu tvrdý. Ale kde vlastně není?

CO BYSTE NEMĚLI VYNECHAT?

 • SPICE TOUR – je to právě koření, které Zanzibaru dalo jeden z jeho nejznámějších názvů: Ostrov koření či alespoň Ostrov hřebíčku – to v narážce na to, že v jeho produkci byl malý Zanzibar přímo velmoc.
  „Spice tour“ neboli cesta za kořením, kdy zkušený průvodce odhalí rostlinné bohatství ostrova pro všechny vaše smysly – skořice, vanilka, hřebíček, kurkuma, pepř a mnoho dalších.
 • STONE TOWN – hlavní město ostrova, místo, kde na vás dýchne Orient a nejen ten. Díky kolonizaci se zde mísí spoustu stylů, které zanechaly svůj otisk v architektuře i mentalitě místních lidí. Ručně vyřezávané vchodové dveře, trh otroků, místní trh koření a jídla, obchody s nádhernými látkami, západ slunce na terase něktré z mnoha restaurací. To a mnohem víc je Stone Town.
 • PRISON ISLAND – OSTROV OTROKŮ – na toto místo určitě vyražte né kvůli otrokům, ale najdete zde veliké stuchozemské želvy, jejichž věk se pohybuje i v řádech stovek let.
 • NUNGWI TURTLE AQUARIUM – není to ani tak akváruim, jako spíš záchraná stanice vodních želv. Pokud se rybářům chytí do sítí nebo je najdou raněné, toto místo je jim takovou přechodnou ozdravovnou. Můžete si s nimi zaplavat nebo je jen nakrmit mořskými řasami. Najdete ho na severu ostrova v Nungwi.
 • DOLPHIN TOUR – na jihu ostrova je místo, kde si můžete zaplavat a zašnorchlovat s hejny delfínů.
 • BLUE SAFARI – celodenní výlet lodí, při kterém navštívíte množtví malých ostrůvků s romantickými plážemi, zašnorchlujete si a pochutnáte na skvělých darech Indického oceánu.
 • JOZANI FOREST – procházka pravou junglí, pralesem, setkání s endemickými opicemi Red Colombus, které ve volné přírodě neuvidíte nikde jinde na světě, mangrovový les.
 • SNORKELING/DIVING – ŠNORCHLOVÁNÍ/POTÁPĚNÍ – tropický ráj pod hladinou u ostrova Mnemba plný nádherných korálů, tropických ryb, želv a při troše štěstí i delfínů. Na tento výlet ruzhodně doporučujeme vyrazit s některým z certifikovaných potápěčských center. Servis se diametrálně liší od výletů s místními průvodci, kteří často nemají ani licenci a nekladou důraz na ochranu oceánu. Za nás můžeme vřele doporučit ONE OCEAN DIVING CENTRE
 • a spoustu dalšího je na vás… my vám můžeme doporučit další místa, která určitě stojí za vidění, napište nebo zavolejte 🙂

 

 

cs Czech